Audi Multitronic – bezstopniowa skrzynia biegów o fatalnej opinii wśród kierowców. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Data:
W kategorii Skrzynia Biegów

Niewiele nazw budzi w polskich kierowcach równie wiele obaw, co „Multitronic”. Ta niesławna bezstopniowa skrzynia biegów używana w samochodach marki Audi kojarzy nam się z reguły jednoznacznie – z częstymi awariami i bardzo wysokimi kosztami napraw. Czy słusznie? Czy Multitronic to naprawdę samo zło i brak jakichkolwiek zalet?

Czym jest i jak działa Multitronic?

Multitronic to zapewne najlepiej Wam znany przedstawiciel bezstopniowych skrzyń biegów. Przedstawiciel, gdyż – wbrew obiegowej opinii – nie jest to jedyna konstrukcja tego rodzaju. Bezstopniowe skrzynie biegów (CVT) próbowały wprowadzać u siebie także inne marki – dobrym przykładem jest choćby Nissan – jednak to Multitronic od Audi zyskał bezsprzecznie największą popularność, czy to ze względu na znaczenie i popularność tego producenta, czy też z powodu najlepszych efektów przez ten niemiecki koncern osiągniętych.

Oceniając skrzynię Multitronic z czysto mechanicznej (jak również estetycznej) strony, należałoby uznać ja za konstrukcję niezwykłą. Wygląd i sposób jej działania jest wręcz nowoczesny, udowadniający złożoność całego tworzącego ją mechanizmu. Pomysł wykorzystania dwóch kół pasowych w kształcie stożków wraz z łączącym je łańcuchem, zapewnia samej skrzyni biegów niezwykle płynne działanie, a dla kierowcy oznacza niedostępny wcześniej komfort jazdy. Niestety, założenia konstrukcyjne Multitronica (jeśli już o takich można mówić) został raczej dostosowane do specyfiki jazdy i ekonomii kierowców z Europy Zachodniej i przez to wymagają ściśle określonych zachowań. Jakich?

Jak jeździć i jak dbać o skrzynię Multitronic?

Bezstopniowa skrzynia biegów Multitronic jest konstrukcją stworzoną po to, aby wyposażone w nią auto mogło zapewnić kierowcy i jego pasażerom niezwykłą wprost płynność jazdy. Nie doświadczycie tu żadnych szarpnięć przy zmianie biegów, żadnych wahnięć obrotów czy innego typu zjawisk typowych dla znanych Wam doskonale skrzyń manualnych. Samochód posiadający Multitronic dosłownie sunie po drodze niczym lokomotywa, nabierając i wytracając rozpęd stopniowo.

Ta niewątpliwa zaleta wymaga jednak odpowiedniego stylu jazdy. Kierowcy modelów Audi wyposażonych w skrzynię CVT nie mogą pozwolić sobie na zbyt dynamiczną jazdę, czy jakiekolwiek „szaleństwa” na drodze. Multitrionic bardzo źle znosi:

 • agresywny styl jazy,
 • gwałtowne przyśpieszenia i hamowania,
 • wszelkie szarpnięcia,
 • zrywy itp. elementy tak często spotykane na naszych drogach.

A co lubi?

Kluczem do zachowania zakładanej przez producenta żywotności skrzyni Multitronic jest:

 • spokojna jazda,
 • częsta wymiana oleju (niektórzy kierowcy mogą czuć się mocno zaskoczeni faktem, że olej w skrzyni biegów również należy wymieniać),
 • regularne przeglądy.

Oczywiście, nawet przy zachowaniu wszystkich tych zasad Multitronic po ok. 100 tys. km. może zacząć wykazywać pierwsze oznaki zużycia, kwalifikować się do naprawy czy wręcz wymiany. Dla kierowcy z Zachodu, który kupił auto ze skrzynią Multitronic dla zapewnianego przez nią komfortu jazdy, nie stanowiłoby to większego problemu, jednak w Polsce awaria CVT może oznaczać koniec życia samochodu. Dlaczego?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny skrzyń biegów w naszej ofercie!

Jakie są powszechne opinie o skrzyni Multitronic?

Koncern Audi stworzył skrzynię Multitronic z myślą o ludziach, którzy komfort jazdy stawiają na pierwszym miejscu, poruszają się po drogach (głównie autostradach lub szybkiego ruch) spokojnie, dokonują regularnych wymian i przeglądów, a wszelkie niedogodności wynikające z takiego rodzaju eksploatacji – w tym i koszty poniesione na naprawy oraz wymiany – nie będą dla nich odstraszające. Jest to jednak dość specyficzna grupa odbiorców, rzadko spotykana poza krajami Europy Zachodniej.

W Polsce, tak jak i w wielu innych częściach świata, skrzynie Multitronic są doceniane za płynną pracę i oferowany przez nie komfort, ale jednocześnie mają opinię niezwykle wymagających i awaryjnych. Opinia ta jest na tyle powszechna i znacząca, że samochody używane, wyposażone w skrzynię Multotronic, są wyraźnie tańsze niż te ze skrzyniami manualnymi. Dlaczego? Ponieważ każdy kupujący takie auto musi brać pod uwagę dwie rzeczy:

 1. Możliwość wysokiego zużycia skrzyni, wynikająca z niewłaściwej eksploatacji i konserwacji.
 2. Duża szansa wystąpienia awarii oraz koszty ewentualnej naprawy.

A koszty te bywają naprawdę duże.

Co warto wiedzieć o awariach i naprawie skrzyni Multitronic?

W przypadku awarii oraz naprawy bezstopniowej skrzyni biegów Multitronic warto pamiętać przede wszystkim o tym, iż:

 1. Usterki i awarie, zgodnie z założeniem producenta, zaczynają się zwykle pojawiać po przejechaniu ok. 150-200 tys. km.
 2. Nieprawidłowa eksploatacja i konserwacja skracają żywotność skrzyni nawet do kilkudziesięciu tysięcy km.
 3. Najczęściej pojawiające się objawy poważnej awarii Multitronica to:
  • szarpanie autem przy niskich obrotach,
  • tzw. „pełzanie” samochodu na przełożeniu neutralnym,
  • wyświetlanie się ostrzeżeń na panelu wskaźników.
 4. Naprawa skrzyni Multitronic z reguły jest bardzo kosztowna. W przypadku aut używanych może przekraczać połowę ich wartości lub nawet więcej.

Kupując auto ze skrzynią Multitronic, musicie pamiętać, iż stawia ono przed Wami zupełnie inne wymagania niż auta ze skrzyniami manualnymi. Jeśli jednak robicie to w pełni świadomi zasad eksploatacji i konserwacji takiego modelu, to możecie być pewni, że w zamian otrzymacie naprawdę niezwykły komfort jazdy. Pytanie tylko, na czym zależy Wam bardziej?


Komentarze

Skrzynia multitronic
Grzegorz
,
21.11.2021
Odpowiedz
Witam.Planuje kupić audi z multi i moje pytanie jest takie.Czy to normalne że auto na biegu neutralnym minimalnie ciągnie zarówno do przodu i tak samo do tyłu?
Zapraszamy do grupy na Facebooku
Redakcja iParts
,
10.02.2022
Odpowiedz
Panie Grzegorzu, serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, gdzie eksperci odpowiadają na pytania i rozwiązują wszelkie problemy związane z motoryzacją. https://www.facebook.com/groups/motoryzacja.porady
Multitronic.
Jaro
,
08.02.2022
Odpowiedz
Mam tą skrzynię w B8 i bezawaryjnie przeleciała już 300.000km. Chyba musicie zaktualizować swoją wiedzę.🤣
TYLKO SIE SŁYSZY
A5
,
18.11.2021
Odpowiedz
Jeżdżę multi 5 rok auto 2014 wcześniej miałem zwykle automaty i teraz już do nich na pewno nie wrócę. Skrzynia działa fenomenalnie. W żadnym momencie nie będzie szarpnięcia o tym ze sie psuja tylko slyszalem. Ale skoro te z multi sa tansze to nawet bym sie nie zastanawiał tylko kupił
Multitronik 2009r
JaroLex
,
06.03.2021
Odpowiedz
Mam 8 stopniowego Multi i zaraz będzie 300.000km. Polecam auto na trasy bo bardzo płynnie i komfortowo jeździ. Bardziej polecam dla kobiet z względu bardziej spokojną charakterystykę jazdy. Olej najlepiej zmieniać samemu bo w warsztacie to kosztuje 800/1300zł. Gdy sami to zrobimy wyjdzie 300zł za olej i ewentualny jednorazowy zakup pompy do CVT 400zł. Zabieg wymiany oleju jest tak prosty że szkoda przepłacać. Audi a5 2.0TFSI 180KM Multitronik 8 stopniowy.
Multitronic
Lemur
,
16.04.2021
Odpowiedz
Moja ma 320000 i jest ok
multitronic mity
Paweł
,
15.11.2020
Odpowiedz
mój przykład dowodzi,że strachy na lachy (dosłownie) od nowego (2012) żadnej awarii przy przebiegu 300 000 km.przez 8 lat, dopilnowane wymiany oleju co 60 tyś.
skrzynia multitronic
Daniel
,
08.08.2020
Odpowiedz
Kiedyś chciałem kupić auto z tą skrzynią i mechanik od razu mi to odradził mówiąc o tych wszystkich wadach, jakie w tym przypadku występują. Przed zakupem samochodu warto jest się skontaktować z jakimś specjalistą jeśli chodzi o model auta i silnika. Oni doskonale wiedzą jakie są wady i zalety w poszczególnych przypadkach

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.