Asystent pasa ruchu i jego poziomy zaawansowania. Co warto o tym wiedzieć?

Data:

Asystent pasa ruchu to jedno z prostszych rozwiązań wchodzących w skład systemu ADAS. Nie jest to jednak rozwiązanie jednorodne, ponieważ w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego, może ograniczać się jedynie do ostrzegania kierowcy lub też przejmować kontrolę nad kierownicą. To zaawansowanie asystenta pasa ruchu wpływa nie tylko na komfort, ale i na rodzaj sytuacji, w których może okazać się przydatny. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Czym jest i jak działa asystent pasa ruchu?

Wprawdzie asystent pasa ruchu nie jest jeszcze oficjalnie przyjętym standardem wyposażenia samochodów osobowych w UE, jednak z całą pewnością jedynie kwestią czasu jest, kiedy do takiego wyposażenia obowiązkowego dla nowych aut zostanie zakwalifikowany. Jego działanie jest bardzo proste i opiera się na stosunkowo łatwych w montażu instrumentach. Wystarczy kamera przednia umieszczona w lusterku wstecznym lub w videorejestratorze, aby asystent pasa ruchu mógł zacząć działać. Na czyn polega jego zadanie?

Asystent pasa ruchu to system nadzorujący tor jazdy pojazdu. Skanując drogę przed samochodem, określa pasy ruchu, ich szerokość i kierunek, a następnie – w zależności od stopnia swojego zaawansowania – wprowadza funkcje mające chronić kierowcę oraz ułatwiać mu prowadzenie auta. I tak:

  • asystent pasa ruchu w najprostszym wydaniu monitoruje tor jazdy i w razie wykrycia, że auto niebezpiecznie zbliża się do jednej z krawędzi tego toru, ostrzega kierowcę za pomocą sygnały alarmowego;
  • bardziej zaawansowany asystent pasa ruchu jest w stanie przejąć na krótki czas kontrolę nad układem kierowniczym i jeśli kierowca nie zareaguje odpowiednio, wprowadzić niezbędne korekty mające za zadanie utrzymać samochód na obecnym torze jazdy. Kontrolę taką przejmuje jednak wyłącznie na krótko, po czym zaraz alarmuje kierowcę, iż ten musi sam pokierować pojazdem;
  • najbardziej zaawansowana wersja asystenta pasa ruchu radzi sobie praktycznie bez ingerencji kierowcy, a o konieczności natychmiastowego przejęcia kierownicy informuje kierowcę jedynie w przypadku wykrycia przeszkody i konieczności wykonania gwałtownego manewru.

W zależności od stopnia zaawansowania, asystent pasa ruchu okazuje się przydatny w coraz większej ilości przypadków.

W jakich sytuacjach asystent pasa ruchu pokazuje swoją przydatność?

Asystent pasa ruchu powstał, aby zwiększyć bezpieczeństwo i stanowić bufor chroniący kierowcę przed utratą kontroli nad pojazdem na skutek chwilowego zagapienia się lub puszczenia koła kierownicy. W tym celu wystarczy wersja najprostsza systemu, choć ta bardziej zaawansowana jest zdecydowanie bardziej przydatna. Najnowocześniejsze rodzaje asystenta pasa ruchu to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w długich trasach, gdzie poziom skupienia kierowcy zawsze spada i gdzie przy dużych prędkościach nawet moment nieuwagi może okazać się niebezpieczny w skutkach.


Komentarze

asystent pasa ruchu
Kierowca
,
26.10.2020
Odpowiedz
Niemal codziennie słyszy się o wypadkach do których doszło na wskutek zagapienia się lub wręcz przyśnięcia kierowcy, który zjechał na przeciwległy pas. Fakt, że gdy odczuwamy zmęczenie, znużenie.. nigdy nie powinniśmy dalej prowadzić, ale rozumiem, że zawodowi kierowcy często w dobrej wierze przeceniają swoje możliwości. Wówczas asystent pasa ruchu może naprawdę wręcz ratować życie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.