Aplikacja Apple CarPlay. Jak należy ją zainstalować i czy warto jej używać?

Data:

Czym jest i jak działa aplikacja Apple CarPlay?

Apple CarPlay to aplikacja umożliwiająca łączenie smartfonu (iPhone) z samochodem. Musicie jednak pamiętać, iż Apple CarPlay nie zapewni Wam dostępu do wszelkich zasobów Waszych smartfonów. To, z czego będziecie mogli korzystać w ramach tego rozwiązania, to tylko te aplikacje, które zostały uznane za bezpieczne dla kierowcy (można je używać w trakcie prowadzenia samochodu), a więc nierozpraszające i nie zajmujące zbytnio uwagi prowadzącego pojazd. Z tego też powodu będziecie musieli ograniczyć się przede wszystkim do:

 • map i nawigacji,
 • aplikacji muzycznych,
 • komunikatorów i połączeń telefonicznych.

W zasadzie w przypadku Apple CarPlay nie można mówić o jakiejkolwiek instalacji. Aplikacja zaczyna działać niemal natychmiastowo po tym, jak iPhone zostaje podłączony do systemu multimedialnego w samochodzie (połączenie musi odbywać się za pomocą standardowego kabla lightning). Po połączeniu iPhone z systemem będziecie jedynie musieli potwierdzić już na ekranie dotykowym w samochodzie, że chcecie uruchomić aplikację Apple CarPlay. I gotowe. Całość zajmie Wam dosłownie kilkanaście sekund. Razem z konfiguracją.

Jakie warunki trzeba spełnić, by korzystać z Apple CarPlay w swoim samochodzie?

Aby połączenie smartfonu z samochodem za pomocą aplikacji Apple CarPlay było możliwe, wystarczy spełnić jedynie 3 podstawowych warunków. Należy więc:

 1. Być posiadaczem iPhone co najmniej piątej generacji
 2. Mieć samochód z systemem multimedialnym oraz licencją na korzystanie z aplikacji w rodzaju MirrorLink, Android Auto czy właśnie Apple CarPlay
 3. Łączyć się samochodowych systemem multimedialnym za pomocą standardowego kabla ligtning.

Sama licencja na korzystanie z Apple CarPlay jest obecnie praktycznie w każdym modelu auta opcją dodatkowo płatną. Oznacza to wydatek rzędu kilkuset złotych (w Skodzie było to do niedawna 700 zł). Coraz częściej jednak dealerzy oferują ją w ramach swoistego bonusu, dzięki czemu można ją otrzymać całkowicie za darmo. Jest to licencja powiązana na stałe z konkretnym modelem auta i całkowicie dożywotnia. Ponieważ obejmuje nie tylko Apple CarPlay, ale także Android Auto, nie musicie nic więcej płacić przy ewentualnej zmianie smartfonu z iPhone na jedno z urządzeń z systemem Android.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Jakie są najważniejsze wady i zalety aplikacji Apple CarPlay?

Apple CarPlay to rozwiązanie z całą pewnością posiadające bardzo dużo zalet, nie pozostaje jednak wolne od wad. Jeśli chodzi o zalety, to tu należy wymienić przede wszystkim:

 • niezwykle łatwe łączenie z system pojazdu,
 • łatwą, bardzo intuicyjną obsługę,
 • szybkie, płynne działanie,
 • ładnie opracowaną stronę wizualną,
 • poprawiające komfort użytkowania aktualizacje,
 • szeroką dostępność wśród wszystkich największych marek samochodowych.

A jak wygląda sprawa ewentualnych wad Apple CarPlay? Tu w pierwszej kolejności należałoby zapewne wymienić:

 • brak obsługi języka polskiego (z Apple CarPlay głosowo kontaktujemy się jedynie poprzez Siri, a ta z językiem polskim zupełnie sobie nie radzi),
 • ograniczoną ilość aplikacji, z jakich kierowcy mogą korzystać za pośrednictwem Apple CarPlay, z czego większość i tak największą popularnością cieszy się w USA, niekoniecznie w Europie.

I właśnie ten brak obsługi języka polskiego podczas komunikacji głosowej cały czas sprawia, że eksperci oraz użytkownicy ciągle nieco wyżej stawiają Andriod Auto, który z naszą ojczystą mową nie ma żadnych problemów. Apple CarPlay nie radzi sobie z najprostszymi nawet komendami wypowiadanymi po polski, nie mówiąc już o odczytywaniu czy wysyłaniu całych wiadomości.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.