4 rzeczy, które warto mieć w swoim aucie podczas upałów. Które z nich są już w Waszych samochodach?

Data:

Kiedy temperatura za oknem przekracza 30℃, w stojącym na słońcu samochodzie może dochodzić śmiało do 50℃. Do tak trudnych warunków można i trzeba się przygotować. W jaki sposób? Co warto mieć w swoim aucie podczas letnich upałów?

Lato w pełni, a wraz z nim upały. W tym roku mieliśmy już do czynienia z naprawdę wysokimi temperaturami, co zmusiło wielu kierowców do szybkiego przypomnienia sobie zasad jazdy samochodem w podobnych warunkach oraz należytego organizowania przestrzeni w aucie. O jaką przestrzeń chodzi? Zarówno o kabinę pasażerką, jak i o bagażnik. To, co umieścimy w bagażniku, w schowkach lub po prostu na fotelu obok, może mieć spore znaczenie dla komfortu kierowcy i jego pasażerów. Niektóre płyny i akcesoria samochodowe podczas tych najgorętszych dni mogą wręcz zadecydować o tym, jak i czy w ogóle dotrzemy do celu. Co to za akcesoria? Jakiego rodzaju są to płyny? Zobaczcie sami, co koniecznie warto mieć w swoim aucie, gdy temperatura na zewnątrz zmienia Polskę w Afrykę Subsaharyjską.

Woda mineralna i woda demineralizowana – bez obu tych płynów w upały ani rusz!

Woda demineralizowana IPARTS 5 litrów

Każdy polski kierowca składa się w 10% z przepisów drogowych, w 20% z pewności siebie i w 70% z wody. Znajomość przepisów i dobrze pojęta pewność siebie przydają się zawsze, ale woda, zwłaszcza w trakcie upałów, jest więcej niż przydatna – jest po prostu niezbędna. Woda mineralna, gazowana lub – jeszcze lepiej – niegazowana, jest pierwszą rzeczą, o jakiej powinniście pamiętać, jadąc autem praktycznie gdziekolwiek. Jeśli jedziecie gdzieś dalej – tej wody musi być odpowiednio więcej, jeśli blisko – może być jej mniej, ale zawsze być w Waszym aucie musi. Dlaczego? Ponieważ w upale do odwodnienia, a następnie spadku koncentracji i zasłabnięcia może dojść w ciągu naprawdę kilku minut. Być może nawet nie wyczujecie tego momentu, w którym Wasz mózg zacznie lekko „odpływać”. Słabość i omdlenie przyjdą nagle, także w trakcie jazdy. Dlatego pijcie dużo i często, a wodę – dobrze zakręconą i zabezpieczoną – miejcie zawsze przy sobie, gdzieś pod ręką.

Wodę do picia na krótkich odcinkach możecie trzymać po prostu gdzieś w schowku, jednak na dłuższe trasy warto zabrać ze sobą jakiś rodzaj lodówki samochodowej. Może to być klasyczna lodówka turystyczna, termoelektryczna lub też mniejsza i łatwiejsza w przenoszeniu torba termiczna. Wszystko zależy od Waszych potrzeb i oczekiwań.

Lodówka samochodowa termoelektryczna 12V 29 litrów MOBICOOL MV30

Drugim rodzajem wody, którą koniecznie powinniście mieć w aucie podczas upałów, jest woda demineralizowana. Jest to płyn uniwersalny, który w razie potrzeby, w nagłych wypadkach, może Wam zastąpić płyn chłodniczy lub płyn do spryskiwaczy. Woda demineralizowana, destylowana bywa pomocna w najróżniejszych sytuacjach. Choćby nawet wówczas, gdy nie macie dostępu do wody z kranu, a musicie pilnie umyć ręce czy cokolwiek innego. Posiadanie w bagażniku jednego, pełnego „baniaka” tego płynu jest latem wręcz obowiązkowe.

Apteczka samochodowa – nieobowiązkowa, ale konieczna

Apteczka pierwszej pomocy IPARTS

Do obowiązkowego, wymaganego prawem zestawu każdego kierowcy należy trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Akcesoria te, wraz z kamizelkami odblaskowymi, znajdziecie u nas, na iParts.pl. Ale znajdziecie tam coś jeszcze. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych, koniecznie powinniście zaopatrzyć się również w odpowiednio skompletowaną apteczkę. Latem przydatność apteczek samochodowych wyraźnie wzrasta, a to z dwóch powodów:

  • ponieważ latem dochodzi do największej liczby poważnych w skutkach zdarzeń drogowych, a ustawodawca na każdego z nas nakłada obowiązek udzielenia pomocy w takiej sytuacji;
  • ponieważ latem, na skutek warunków atmosferycznych, biometeorologicznych czy innych, dochodzi często do wspominanych już zasłabnięć, udarów cieplnych i omdleń, których efektem mogą być urazy wymagające natychmiastowego zaopatrzenia.

Jeśli więc ciągle jeszcze nie macie w swoim aucie apteczki, czas najwyższy na jej zakup.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny płynów i akcesoriów samochodowych w naszej ofercie!

Pokrowce i samochodowe osłony przeciwsłoneczne – by nie zmieniać auta w piekarnik

Półplandeka CARPASSION L HALF

O tym, że mamy właśnie najcieplejsze lato od dawna, najlepiej informuje nas Wasze zainteresowania pokrowcami samochodowymi, półplandekami i osłonami przeciwsłonecznymi. Zwłaszcza półplandeki i osłony słoneczne cieszą się dużą popularnością, prawdopodobnie przez to, iż można je łatwo i szybko założyć, chroniąc szyby samochodu przed słońcem. A przecież to właśnie słońce operujące na szybach naszych aut odpowiada w głównej mierze za gwałtowny wzrost temperatury w kabinie pasażerskiej. Mając taką osłonę w bagażniku, możecie ją założyć na auto na dowolnym dłuższym postoju. Zamiast krążyć po mieście w poszukiwaniu cienia (którego i tak nie ma, bo władze już dawno postanowiły zamienić zieleń na beton), wystarczy zaopatrzyć się w stosowną osłonę. Nie rozwiąże to problemu nagrzewania się auta w 100%, ale naprawdę poważnie zmniejszy efekt piekarnika.

Zestaw bezpieczników samochodowych – na wypadek przeciążenia układu elektrycznego

Zestaw 92 bezpieczników płytkowych standardowych

Jest wiele rzeczy, które warto mieć w bagażniku tak na wszelki wypadek. Gdy jednak mowa o lecie i towarzyszących mu wysokich temperaturach, koniecznie, ale to naprawdę koniecznie musicie pamiętać o bezpiecznikach. Cała elektryka nowoczesnego auta pracuje na co dzień na bardzo wysokich obrotach. Gdy temperatury na zewnątrz zmieniają się w regularnych upał, układ ten zmuszony jest działać nie tylko na maksa, ale i w bardzo niekorzystnych dla siebie warunkach. Czasem może się zdarzyć, że zwyczajnie nie wytrzyma, coś wysiądzie. I w pierwszej kolejności będzie to zapewne bezpiecznik. Lepiej bądźcie na taką ewentualność gotowi.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.