Kategorie

Uszczelki i uszczelniacze silnika samochodowego

Jakiekolwiek wycieki oleju z silnika mogą szybko obniżyć w nim poziom środka smarnego i tym samym spowodować szybsze zużywanie się poszczególnych elementów jednostki napędowej. Ponadto wszelkiego rodzaju zabrudzenia powstałe na skutek wyciekającego oleju mogą negatywnie wpłynąć na sam proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej oraz na ogólną pracę silnika. Do zapobiegania oraz eliminacji tego typu problemów wykorzystywane są uszczelki silnika samochodowego, które skutecznie izolują oraz uszczelniają przede wszystkim pokrywę zaworów oraz miskę olejową jednostki napędowej.

Uszczelka silnika w samochodzie

Nieszczelności i wycieki z silnika mogą być przyczyną nie uzyskania przez samochód pozytywnego wyniku badań technicznych, a także zatrzymania w wyniku kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego przez policję. Dla zarówno silnika benzynowego, jak i wysokoprężnego kluczowym aspektem jest szczelność. Ten czynnik zapewnia prawidłową pracę jednostce napędowej, ale również wszystkim innym ważnym układom, które tą pracę wspomagają (m.in. układ chłodzenia, układ paliwowy, system smarowania czy układ wydechowy). Należy pamiętać, że wszystkie kluczowe systemy i układy napędowe działają pod dużym ciśnieniem. Zastosowanie uszczelek silnika pod głowicą pozwala więc skutecznie uszczelnić komory spalania, zabezpieczając je przed ucieczką gazów spalinowych. Ponadto uszczelka silnika chroni go przed wyciekami oraz mieszaniem się ze sobą płynu chłodzącego oraz oleju silnikowego.

Sposób działania uszczelki silnika

Uszczelka silnika to nic innego, jak element umieszczany w miejscu połączenia innych elementów jednostki napędowej. Może być ona wykonana z gumy, tworzyw sztucznych lub metali (np. stali). W sporcie niekiedy używane są uszczelki miedziane, ponieważ taki materiał znacznie lepiej odprowadza ciepło z silnika. Uszczelki silnika samochodowego są narażone na ciężkie warunki pracy, w tym na wysokie ciśnienie oraz duże wahania temperatur.

Uszczelki są stosowane najczęściej w silnikach, jako zapewnienia jego elementom odpowiedniej szczelności połączenia. Zadaniem uszczelek jest przede wszystkim utrzymanie ciśnienia w systemie oraz izolowanie go od otoczenia. Prawidłowe zamontowanie uszczelki umożliwia sprawną pracę całej jednostki napędowej. Uszczelki do silnika stosuje się m.in. pomiędzy powierzchnią głowicy a pokrywą zaworów, w kolektorach dolotowych, miskach olejowych, pokrywach zaworów czy też turbosprężarkach.

Typowe usterki związane z uszczelkami silnika w samochodzie

Najczęstsza bolączką i jednocześnie jedną z poważniejszych awarii silnika spalinowego jest awaria uszczelki pod głowicą. Wynika to m.in. ze sparcenia, uszkodzenia mechanicznego, przepalenia, wady fabrycznej lub nieprawidłowego zamontowania uszczelki. Uszkodzona uszczelka pod głowicą może powodować mocne dymienie silnika, pojawienie się oleju w układzie chłodzenia lub też przedostanie się płynu chłodniczo-rozrzedzającego olej do układu smarowania.

Popularni producenci uszczelek do silnika

  • Ajusa
  • Febi Bilstein
  • Reinz
  • Elring
  • Topran
  • Corteco
  • NRF
  • Ashika

Tanie uszczelki silnikowe dostępne w iParts.pl to również produkty o najwyższej jakości wykonania, dostarczane przez czołowych producentów tego typu asortymentu. Zachęcamy do skorzystania z naszej szybkiej wyszukiwarki do znalezienia odpowiednich elementów do konkretnego modelu samochodu.

Uszczelnienie silnika musi być przede wszystkim trwałe i wytrzymałe na ekstremalne ciśnienie oraz temperaturę. Uszczelki silnika w iParts.pl to doskonała relacja ceny do jakości i gwarancja wysokiej wydajności działania. Wszystkie oferowane produkt są fabrycznie nowe i pochodzą wyłącznie od sprawdzonych i godnych zaufania producentów.

FAQ

Jakie są rodzaje uszczelek do silnika w samochodzie?

W silnikach samochodowych stosowane są różne rodzaje uszczelek, które charakteryzują się wykorzystaniem do ich budowy różnych materiałów, a także odmiennym przeznaczeniem. W standardowym silniku znajdziemy takie uszczelki jak: uszczelka głowicy, kolektora dolotowego, miski olejowej, pokrywy rozrządu, pokrywy zaworów, skrzyni korbowej, a także różne uszczelki do układów paliwowego, chłodzenia, wydechowego, czy smarowania olejem.

Jakie są objawy uszkodzenia uszczelki w silniku?

Objawy uszkodzonej uszczelki silnika mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od typu uszczelki oraz zadania, które ona spełnia. W przypadku uszkodzenia uszczelki kolektora wydechowego możemy mieć problem z głośną pracą silnika oraz nieprzyjemnymi odgłosami, które dochodzą z komory silnika podczas jazdy. Jeśli natomiast uszkodzeniu ulegnie uszczelka pod głowicą, to może dojść do wymieszania się płynu chłodzenia z olejem, co z kolei może mieć opłakane skutki dla naszej jednostki napędowej.

Ile kosztują uszczelki do silnika samochodowego?

Ceny uszczelek zależą od typu uszczelki, jej przeznaczenia, modelu i wersji samochodu, do którego jest dedykowana, a także od samego producenta. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie Państwo setki uszczelek silnika, które są przeznaczone do różnych jego elementów oraz podzespołów, a także kompatybilne z dziesiątkami popularnych samochodów osobowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą sklepu oraz do skorzystania z możliwości wygodnych zakupów online.

Jacy są popularni producenci uszczelek do silnika?

Wśród najpopularniejszych producentów uszczelek wykorzystywanych w silnikach samochodowych najczęściej wymieniane są takie firmy, jak: Ajusa, Febi Bilstein, Reinz, Elring, Topran, Corteco, NRF, czy Ashika. Oczywiście takich producentów jest znacznie więcej, a każdy specjalizuje się w określonej grupie uszczelek lub w dostarczaniu produktów do wybranych marek i modeli samochodów. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie Państwo setki uszczelek od najpopularniejszych, a także mniej popularnych producentów.

Z jakich materiałów wykonywane są uszczelki do silników samochodowych?

Niektóre z uszczelek stosowanych w silnikach samochodowych wykonane są z gumy, niektóre są elementami gumowo – metalowymi, ale występują również takie, które wykonane są z samego metalu lub tworzywa. Wybór materiału, z jakiego może zostać wykonana dana uszczelka, jest determinowany przez jej przeznaczenie. Uszczelki, które muszą radzić sobie z dużym ciśnieniem oleju lub nagrzanego płynu chłodniczego nie powinny być wykonane z samej gumy, gdyż bardzo szybko stracą swoje właściwości.