Sprawdź nasze części do Golfa III

Volkswagen Golf III to samochód niemieckiego koncernu Volkswagen, który trafił do sprzedaży w 1991 roku. Jest to trzecia generacja Golfa, która w porównaniu do poprzedniej wersji sylwetka „trójki” jest bardziej opływowa, poprzez rezygnację z kwadratowych kształtów. Golf III był dostępny w różnych wersjach nadwoziowych. Do wyboru był 3- lub 5-drzwiowy hatchback, kabriolet (1e7) i kombi (Variant (1h5), który produkowany był dwa lata dłużej niż hatchback (do 1999 roku). Na rynku pojawiła się również wersja sedan, w Europie nosząca nazwę Volkswagen Vento natomiast w USA Volkswagen Jetta. Już w 1994 roku, trzy lata po premierze z fabryki niemieckiego producenta wyjechał 15-milionowy egzemplarz Golfa. 

Oferta silnikowa tego modelu składała się z jednostek benzynowych o pojemnościach 1.4l (60 KM), 1.6l (101 KM), 1.8l (75 lub 90 KM). Na rynku pojawiła się także wersja Golfa III oznaczona symbolem VR6, która wyposażona była w benzynowy silnik V6 o pojemności 2.9 litra i mocy 190 koni mechanicznych. Inną wartą uwagi wersją jest Golf GTI (150 KM), którego z fabryki wyjechało 5 milionów egzemplarzy. Silniki napędzane olejem napędowym instalowane w Golfie trzeciej generacji to przede wszystkim 75 konny turbodiesel o pojemności 1.9 litra. To właśnie w Golfie III po raz pierwszy zastosowano słynną w dzisiejszych czasach jednostkę napędową diesla z pompowtryskiwaczami. Silnik ten miał moc 90 lub 110 koni mechanicznych i oznaczony został symbolem TDI. Była to flagowa jednostka napędowa tego modelu i do dzisiaj postrzegana jest jako charakterystyczny element niemieckiej motoryzacji. 

Oprócz innowacji w zakresie jednostek napędowych trzecia generacja Golfa to także liczne zmiany pod względem bezpieczeństwa. Niemiecki producent wprowadził poduszkę powietrzną dla kierowcy i pasażera, a w 1996 roku pojawił się system ABS i boczne poduszki powietrzne. Poza tym VW Golf III miał znacznie bardziej rozbudowaną elektronikę niż w przypadku poprzedniej generacji tego modelu (elektryczne szyby, lusterka). W 1997 roku zakończyła się produkcja trzeciej generacji Volkswagena Golfa, na rynku pojawił się jej następca – Volkswagen Golf IV.

Wybierz typ samochodu marki Vw GOLF III (1H1) (1991.08 - 1998.07)

Array