Wycieraczki samochodowe to bez wątpienia podstawowy element każdego samochodu. Niestety, są często bagatelizowanym podzespołem. Dwa lub trzy gumowe pióra są zwykle eksploatowane zbyt długo, a kierowcy zwlekają z ich wymianą. W praktyce może się to okazać bardzo niebezpieczne, bowiem jedynie sprawne wycieraczki są w stanie zapewnić optymalną widoczność w stosunkowo trudnych warunkach atmosferycznych.

Pióro wycieraczki to według niektórych kawałek gumy oprawiony w druciany stelaż. Nie zapominajmy jednak, że w trakcie eksploatacji elementy te pokonują duże odległości, czyszcząc olbrzymie powierzchnie. Na krótkiej trasie w intensywnym deszczu wycieraczki wykonują nawet ok. pół miliona ruchów tam i z powrotem. W związku z tym pióra powinny spełniać szereg wymagań tj. muszą być wystarczająco elastyczne, żeby przylegać do szyby, z drugiej strony wystarczająco twarde, by skutecznie odprowadzać wodę. Dlatego do ich budowy stosuje się różne mieszanki gumy.

Rodzaje materiałów na gumy wycieraczek

Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy pióra do wycieraczek, w których zastosowano nowoczesne technologie, mające na celu usprawnienie ich działania. Mowa o odpowiednio dobranych mieszankach gumy, silikonu, a nawet grafitu i teflonu. Takie wycieraczki poradzą sobie znakomicie z deszczem, śniegiem, kurzem i insektami oraz innymi zanieczyszczeniami, które możecie napotkać na drodze.

Materiał gumowy to standard pióra wycieraczki, który stanowi oryginalne rozwiązanie, będące protoplastą dla pozostałych. Zwykłe pióra gumowe są nadal produkowane i z powodzeniem sprzedawane na rynku. Wypadają stosunkowo dobrze, przede wszystkim dlatego, że są niedrogie. Zwykła guma przejawia jednak tendencję do piszczenia w niektórych okolicznościach, a hałas może okazać się niezwykle uciążliwy dla niektórych kierowców. Nieco lepszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie w gumie domieszek silikonu. Guma silikonowa jest bardziej odporna na trudne warunki atmosferyczne tj. mrozy, bezpośrednie światło słoneczne, upał. Taki materiał można bez wątpienia polecić tym kierowcom, którzy nie posiadają garażu i samochód trzymają na zewnątrz. Jednak pióra silikonowe niekoniecznie będą trwalsze od tradycyjnych piór gumowych, a ich cena jest natomiast nieco wyższa.

Gumowe pióra wycieraczek mogą dodatkowo zostać pokryte teflonem lub grafitem, co według producentów najlepiej poprawia płynność ich pracy. Mało tego, wycieraczki z takim materiałem nie powinny w zimie tak łatwo przymarzać do szyby. Pióra teflonowe to unikalna na rynku propozycja piór wycieraczek, których guma pokryta jest niewielką warstwą Teflonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się żywotność pióra, poprawia jakość pracy i następuje bardzo dokładne oczyszczanie szyby. Specjaliści zapewniają, że materiał teflonowy osadzony na gumie jest bardzo skuteczny w odprowadzaniu wody. Bardzo dobrym i polecanym rozwiązaniem jest także grafit. Materiał grafitowy pozwala na większą kulturę pracy; domieszka grafitu sprawia, że pióra wycieraczek poruszają się po szybie gładko, co pozwala chronić szkło. Ponadto guma pióra, która zawiera grafit, ma wysoką wytrzymałość na wszelkie warunki pogodowe i nie ma tu mowy o żadnych piskach w trakcie pracy. Na rynku możemy spotkać się również z wycieraczkami hybrydowymi. To pewna ewolucja piór z teflonem i grafitem, która łączy w sobie zalety obu materiałów.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wycieraczki należy wymienić na nowe, gdy do kabiny zaczną docierać nietypowe odgłosy podczas ich pracy na powierzchni szyby. Wyraźnym symptomem, który zwiastuje nadchodzącą wymianę jest także nierówna praca wycieraczek i pozostawiane smugi. Warto mieć to wszystko na uwadze, bowiem stare, zużyte wycieraczki nie tylko znacznie pogorszą komfort jazdy, lecz mogą także zarysować przednią szybę, co w konsekwencji naraża użytkownika na kolejne koszty. Z wymianą nie warto zwlekać, bowiem tylko sprawne wycieraczki zagwarantują dobrą widoczność i bezpieczeństwo na drodze. To na jaki materiał piór się zdecydujecie, zależy od Was.