Istnieje całkiem spora liczba czynników, które mają wpływ na usterki bębnów hamulcowych. Co ciekawe, na najczęściej spotykane, mamy duży wpływ. Mowa o nieprawidłowej eksploatacji samochodu, błędnym montażu oraz słabej jakości zastosowanych komponentów. Co jeszcze wpływa na stan bębnów hamulcowych?

Powodem zmniejszenia skuteczności bębnów hamulcowych może być także spadek ciśnienia w układzie, wadliwe działanie systemu ABS, usterki samoczynnego korektora hamowania kół tylnej osi oraz uszkodzone zawory sterujące i hamulcowe. Do stosunkowo częstych usterek, należy zaliczyć także nieszczelność cylinderka hamulcowego, która ma także istotny wpływ na prawidłowe działanie hamulców bębnowych. Do typowych objawów wspomnianych usterek należy zaliczyć duży spadek momentu hamującego, wyraźne ściąganie samochodu podczas hamowania na dowolną stronę i wyraźne obcieranie przy hamowaniu, spowodowane zużyciem szczęk.

Dlatego tak istotna jest rutynowa kontrola hamulców bębnowych. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Najszybciej zużywającym się elementem bębna są szczęki. Podczas wymiany całego hamulca bębnowego lub poszczególnych podzespołów, pamiętajmy, żeby korzystać wyłącznie z dobrej jakości części zamiennych, które pochodzą od zaufanych i cenionych producentów tj. Bosch, Delphi lub Brembo.