Systematyczna kontrola i regularna wymiana filtra oleju poprawi nie tylko osiągi samochodu, ale także wydłuży żywotność i obniży awaryjność jednostki napędowej. Ponadto, należy obowiązkowo dokonać wymiany filtrów zawsze w czasie przewidzianym przez producenta. Stosowną informację znajdziecie w instrukcji użytkowania samochodu.

Bez wątpienia najlepszym momentem na dokonanie wymiany filtra oleju jest wymiana oleju. Dlaczego? Mamy pewność, że filtr zadziała na najlepszym poziomie. Nowy filtr w instalacji ze starym olejem to bowiem niezbyt dobre rozwiązanie, tak samo jak przepuszczanie czystego oleju przez brudny filtr. Warto myśleć o filtrze i oleju, jako o całości.

Wymiana filtra oleju to stosunkowo łatwa czynność. Filtr oleju można odkręcić samodzielnie, albo kluczem do filtra. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie klucz, bowiem filtr jest zwykle mocno wkręcony. Uwaga: niektóre modele samochodów zamiast filtra stałego, mają filtry z wymiennymi wkładami, czyli nie ma potrzeby wymiany całej obudowy, a tylko wkładu filtrującego. Wracając do wymiany całego elementu, to wyjmując filtr z układu, należy go wyjąć razem z uszczelką, którą następnie trzeba wyczyścić i posmarować nowym olejem. Przed założeniem można nalać trochę oleju do filtra, co pozwoli szybciej uzyskać prawidłowe ciśnienie oleju. Nie jest to jednak konieczne. Po prawidłowym założeniu filtra i uzupełnieniu płynu, należy uruchomić na chwilę silnik i skontrolować jednostkę względem ewentualnych przecieków oraz uzupełnić płyn, oczywiście gdy zajdzie taka potrzeba. Wymiana filtra choć nie trudna, to wymaga trochę wprawy, dlatego jeżeli nie masz czasu, bądź dwie lewe ręce to lepiej skorzystaj z pomocy mechanika. Oczywiście filtr możesz kupić sam. Ponadto pamiętajcie, że do silnika nigdy nie można wlewać oleju syntetycznego, jeżeli jednostka pracowała na innych typach. Może to spowodować poważne problemy z jego pracą.