Rozrząd to system pracujący w każdym pojeździe wyposażonym w silnik spalinowy. Są to w większości konstrukcje kolizyjne, a więc w momencie zerwania paska lub łańcucha rozrządu zazwyczaj dochodzi do poważnych uszkodzeń w jednostce napędowej. Jeżeli w porę nie zauważymy objawów zużycia tych elementów, konsekwencje mogą być naprawdę ogromne. Warto odpowiednio zadbać i właściwie konserwować układ rozrządu w samochodzie. Jak to zrobić?

Teoria kontra praktyka

Utarło się przekonanie, przynajmniej w teorii, że łańcuch rozrządu słynie z nieśmiertelności, natomiast pasek wymaga regularnej wymiany. No cóż, teoria teorią, jednak w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. W wielu samochodach z silnikiem spalinowym łańcuch rozrządu z czasem ulega rozciągnięciu, zakłócając tym samym synchronizację pracy wałków rozrządu z wałem korbowym. Obecnie znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie paska rozrządu, który porusza się na zespole rolek wspomaganych za pomocą napinaczy. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj rozrządu posiada samochód, musi on być poddawany systematycznej i szczegółowej kontroli.

Regularna wymiana

Prawidłowe dbanie o rozrząd w aucie powinno rozpocząć się od pilnowania terminów wymiany paska lub łańcucha rozrządów wraz ze wszystkimi niezbędnymi podzespołami takimi, jak np. rolki prowadzące oraz napinające, uszczelniacze wałka rozrządu i wału korbowego, a także śruby, nakrętki czy tez szpilki. Każdy producent samochodowy podaje zalecany interwał wymiany rozrządu dla konkretnego modelu auta. Zazwyczaj, w przypadku paska rozrządu, są to umowne granice 60-120 tys. kilometrów. Jeżeli chodzi o łańcuch rozrządu, to w tym przypadku przyjmuje się granicę 300-350 tys. kilometrów.

W przypadku samochodów dopiero co kupionych na rynku wtórnym zaleca się natychmiastową wymianę napędu rozrządu, chyba że samochód posiada pełną dokumentację serwisową z potwierdzeniem dokonania takiej wymiany. Zawsze wymieniajmy cały komplet rozrządu, tak dla świętego spokoju.

Łańcuch rozrządu pod lupą

O mitach związanych z niezwykła długowiecznością łańcucha rozrządu już wspominaliśmy. Łańcuch również wymaga odpowiedniego serwisowania oraz systematycznej konserwacji. Po wielu latach intensywnej eksploatacji może on ulec rozciągnięciu, a nawet zerwaniu, czego skutki będą katastrofalne. Dlatego też kontrola stanu jakości łańcucha rozrządu jest tak ważna z punktu widzenia prawidłowego działania pracy jednostki napędowej.

Wycieki płynów nie służą paskowi rozrządu

Pasek rozrządu jest zbudowany głównie z kauczuku wzmocnionego kordem, który jest wykonany ze sztucznego włókna. Taka konstrukcja jest mało odporna na działanie oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy też innych środków chemicznych. Nie można więc bagatelizować żadnych wycieków płynów z silnika, które mogą przedostać się do rozrządu i spowodować przedwczesne zużycie paska. Aby temu zapobiec, należy zadbać o prawidłowe uszczelnienia silnika, zwłaszcza w obrębie rozrządu jednostki napędowej.

Liczy się styl

Na właściwe działanie oraz żywotność rozrządu silnika wpływ ma również sposób prowadzenia samochodu. Niewskazane jest gwałtowne ruszanie autem np. spod świateł, tak często praktykowane przeważnie przez młodych kierowców. Ten sposób eksploatacji jednostki napędowej może drastycznie skrócić żywotność paska rozrządu, nawet o 30 proc. Rozrząd jest również bardzo wrażliwy na tzw. odpalanie silnika na pych, szczególnie na pierwszym biegu, który jest wówczas najbardziej obciążony.

Na luzie

Istotna kwestią w przypadku niektórych modeli samochodów jest odpowiednia i terminowa regulacja luzu zaworowego. Częstotliwość takich prac określa zazwyczaj producent samochodu i jest ona przeważnie uzależniona od przebiegu jednostki napędowej auta. Regulacji luzu zaworowego nie podlegają pojazdy wyposażone w hydrauliczne popychacze zaworów, które dokonują takiej korekty automatycznie.