Koło dwumasowe to coraz częściej spotykany element układu przeniesienia mocy we współcześnie produkowanych samochodach. Czym się charakteryzuje i odróżnia od tradycyjnego koła zamachowego? Po czym można poznać, że koło zamachowe w naszym aucie nadaje się do wymiany? 

Zacznijmy od samej budowy koła dwumasowego. Jest to część o wiele bardziej skomplikowana w porównaniu ze stosowanym przeważnie do tej pory kołem zamachowym. W porównaniu do tradycyjnego koła zamachowego, popularna "dwumasa" posiada dwie tarcze, pomiędzy którymi zamontowany jest tłumik drgań skrętnych. Jego zadaniem jest tłumienie drgań wynikających z pracy silnika, ale dodatkowo pozwala on na obracanie się obu tarcz sprzęgła względem siebie nawet o 100 stopni. Przekłada się to w efekcie na zwiększenie kultury pracy wysokoprężnej jednostki napędowej. 

Po czym można rozpoznać, że koło dwumasowe w naszym samochodzie nadaje się do wymiany? Najczęściej usterki koła dwumasowego objawiają się w postaci hałasów oraz stuków dobiegających z okolic silnika. Objawy te powinny być najłatwiejsze do obserwacji podczas włączania oraz wyłączania jednostki napędowej. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na zachowanie koła dwumasowego podczas pracy silnika na biegu jałowym. Jeżeli w takim przypadku zaobserwujemy nadmierne drgania, które będą przenoszone na nadwozie pojazdu to wówczas warto wybrać się do mechanika w celu sprawdzenia stanu koła dwumasowego w naszym pojeździe. Ponadto, uszkodzenie koła dwumasowego może spowodować zauważalny dyskomfort w trakcie podróży, objawiający się w postaci szarpania przy ruszaniu czy też problemów z płynną zmianą biegów. 

W przypadku uszkodzenia koła dwumasowego najlepiej będzie wymienić tę część na nową. Owszem, istnieje wiele warsztatów motoryzacyjnych specjalizujących się w regeneracji kół dwumasowych, ale najczęściej jest to tymczasowe rozwiązanie, wykorzystywane na krótką metę. Na rynku motoryzacyjnym dostępny jest szeroki wybór doskonałych części zamiennych, które jakościowo nie odróżniają się od podzespołów wykorzystywanych w seryjnej produkcji samochodów. Przy zakupie takich części warto zwrócić uwagę przede wszystkim na opinie dotyczące danego sklepu, a w dalszej kolejności na temat wybranego producenta oraz gwarancji na same części.